VitaPedis
Wywiad podologiczny
Spotkanie opiera się na analizie stanu skóry i paznokci, diagnozie dolegliwości i wskazaniu możliwej do realizacji terapii, która wyeliminuje schorzenie.
Spotkanie opiera się na analizie stanu skóry i paznokci, diagnozie dolegliwości i wskazaniu możliwej do realizacji terapii, która wyeliminuje schorzenie.
Podstawowy zabieg podologiczny to doskonały wybór w systematycznej pielęgnacji stóp i paznokci. Wizyta rozpoczyna się od dokładnej konsultacji podologicznej oraz zbadaniu potrzeb pacjenta. Drugi etap zabiegu opiera się na wyeliminowaniu zrogowaciałego naskórka, a także oczyszczeniu wałów i płytki paznokciowej. Ostatnim etapem pozostaje pielęgnacja stóp lub aplikacja odpowiednich preparatów leczniczych.
Pedicure leczniczy polecany jest każdemu, kto zmaga się ze zmianami w obrębie stóp. Problemy mogą mieć często podłoże chorobowe, które sprzyja rozwijaniu schorzeń. Główne zalecenia do wykonania pedicure medycznego: modzele, odciski, nagniotki, brodawki wirusowe, pękające pięty, skóra stóp i paznokcie wymagające pielęgnacji.
Odciski powstają w wyniku reakcji obronnej skóry na miejscowy, ciągły ucisk. Pod wpływem ucisku komórki rogowe są wgniatane w głąb skóry. Zabieg usuwania odcisków jest bezpieczny i nieinwazyjny. Nie wymaga okresu rekonwalescencji, a pacjent może od razu wrócić do codziennych czynności.
Modzele to miejsca o nadmiernym rogowaceniu naskórka o owalnym najczęściej kształcie, gładkiej powierzchni i żółtawej barwie. Często spotykane są na podeszwie stopy, pod kością śródstopia, pięcie lub kłębie palucha. Powstają jako reakcja obronna skóry na ciągły ucisk i tarcie o podłoże. Już po pierwszym zabiegu można poczuć poprawę mobilności, a także zmniejszenie odczuć bólowych.
Głębokie zmiany chorobowe w obrębie paznokci wymagają długiej i systematycznej terapii leczniczej. W pierwszej kolejności usuwana jest przyczyna dolegliwości, a w następstwie zostają wdrożone elementy rekonstrukcyjno – pielęgnacyjne, aby paznokieć powrócił do naturalnego kształtu. Cykliczne zabiegi oczyszczenia paznokcia to konieczność, aby zmiany chorobowe zostały dokładnie usunięte.
Paznokcie dystroficzne charakteryzują się zahamowanym wzrostem, charakterystycznym żółto – brunatnym zabarwieniem oraz zwiększeniem grubości płytki. Nierzadko towarzyszą temu zjawisku dolegliwości bólowe oraz trudności w prawidłowym skracaniu. Zmiana naturalnej płytki w dystroficzną może być spowodowana urazem mechanicznym, chorobami ogólnoustrojowymi czy infekcjami na podłożu grzybiczym. Leczenie oraz profilaktyka paznokci dystroficznych jest zawsze ustalana indywidualnie. Podologiczne oczyszczenie płytki paznokcia wraz z odpowiednią pielęgnacją gabinetową i kuracją domową to najskuteczniejsza metoda usuwania dystrofii.
Terapia leczenia grzybicy paznokci z wykorzystaniem lampy PACT® MED to innowacyjne podejście w porównaniu do tradycyjnych metod. Zabieg wykorzystuje czerwone światło LED, które skutecznie eliminuje przyczynę grzybicy. Cena zabiegu z wykorzystaniem lampy jest ustalana od stopnia nasilenia stanu chorobowego.
Nieumiejętny pedicure, nieprawidłowe stosowanie frezarek czy nawet nieszczęśliwy upadek może doprowadzić do zdeformowania lub uszkodzenia płytki paznokcia. Wiąże się to z uciążliwym dyskomfortem, a w późniejszym etapie może dojść nawet do zakażenia. Rekonstrukcja polega na odbudowie uszkodzonej płytki za pomocą specjalnej masy żelowej lub akrylowej. Rekonstrukcja imituje prawdziwy paznokieć do momentu pełnego odrostu zdrowej płytki.
Nadmierne wrastanie płytki paznokcia w skórę uszkadza jej strukturę, co powoduje wrażliwość na dotyk i dyskomfort podczas chodzenia. Zmiana ta charakteryzuje się rośnięciem paznokcia na boki lub zakrzywianiem się i podwijaniem płytki. Istnieje wiele metod usunięcia nieprawidłowo rosnącego paznokcia: klamry ortonykycyjne, kostka Arkady czy chirurgiczny zabieg. W każdym przypadku indywidualnie dobierana jest terapia odpowiednia do stanu zmiany.
Bezpośrednią przyczyną występowania brodawek wirusowych jest wirus HPV – brodawczaka ludzkiego. Sprzyjające warunki do rozwoju posiada on po zetknięciu z osobą chorą lub przedmiotami w otoczeniu chorego. Eliminacja zmian w salonie podologicznym jest długotrwałą, cykliczną terapią indywidualnie dobraną przez podologa.
Usuwamy brodawki metodą SWIFT – czytaj więcej!
Odciski powstają w wyniku reakcji obronnej skóry na miejscowy, ciągły ucisk. Pod wpływem ucisku komórki rogowe są wgniatane w głąb skóry. Zabieg usuwania odcisków jest bezpieczny i nieinwazyjny. Nie wymaga okresu rekonwalescencji, a pacjent może od razu wrócić do codziennych czynności.
Zastosowanie klamry pozwala na korektę nawet głębokich deformacji w obszarze paznokcia. Prawidłowo założona klamra dopasowuje się do kształtu i rozmiaru paznokcia, pozwalając na jego delikatne wygięcie ku górze i luzowanie miejsca wrastania. Zastosowanie klamry przynosi natychmiastową ulgę.
Hiperhydroza to choroba powodowana nadmiernym wydzielaniem potu przez gruczoły ekrynowe. Najczęstszym czynnikiem wywołującym nadpotliwość jest genetyczna podatność. Hyperhydroza prowadzi do wielu zmian chorobowych, m.in.: maceracji naskórka, zmian troficznych czy też zakażeń grzybiczych, bakteryjnych czy wirusowych. Wilgotne, ciemne zazwyczaj środowisko wspiera rozwój drobnoustrojów. Terapia z wykorzystaniem jonoforezy stopniowo poraża gruczoły potowe niskim natężeniem prądu elektrycznego, co powoduje zmniejszenie ich aktywności. Zabieg jest bezinwazyjny.
Badanie komputerowe stóp pozwala zdiagnozować wadę stóp, rozkład obciążeń stopy, a także ocenić postawę wraz z jej środkiem ciężkości. Parametry mierzone w chodzie umożliwiają sprawdzenie jakości chodu co ułatwia proces diagnozy wad postawy czy oceny przyczyny występowania bólu w okolicach kolan, bioder, kręgosłupa.
Badanie mykologiczne wykonywane jest w celu diagnozy podłoża chorobotwórczego. Pobrany materiał zostanie przebadany pod kątem obecności wirusów, grzybów czy też bakterii. Badanie mykologiczne przyspiesza diagnozę i pozwala na szybki dobór odpowiedniej terapii leczenie chorób stóp i paznokci.
Zmiana chorobowa nazywana stopą cukrzycową to częste zjawisko związane z zaniedbanym leczeniem cukrzycy. Osoby posiadające takie dolegliwości są narażone na zaburzenia mikrokrążenia. W konsekwencji może dochodzić do urazów i trudno gojących ran. Zabieg pielęgnacyjny stopy cukrzycowej opiera się na dokładnej analizie przypadku, oczyszczeniu naskórka oraz wałów i płytek paznokci. Dodatkowym elementem jest maksymalne oczyszczenie zmiany chorobowej oraz aplikacja preparatów przeciwzapalnych, ułatwiających gojenie ran.
Kinesiotaping to popularna metoda walki z dolegliwościami bólowymi, zmianami deformacyjnymi czy trwałymi obrzękami limfatycznymi. Odpowiednie plastrowanie miejsca chorobowego wspomaga mikrokrążenie, a także zwiększa napięcie komórkowe. Wskazaniami do tapingu podologicznego jest: ból stawów, obrzęk limfatyczny, uszkodzenia stawów, ostroga piętowa, zapalenia nerwów.