Niedawno miałam przyjemność przeprowadzić wywiad z dla serwisu WroclawskiPortal.pl. Nasza rozmowa dotyczyła przede wszystkim kwestii podstawowych dotyczących zawodu podologa.
Link do wywiadu: https://www.wroclawskiportal.pl/kiedy-powinnismy-udac-sie-do-podologa-rozmowa-z-emilia-kowalczyk-z-vitapedis-podologia/
Kim jest podolog? Co należy do jego obowiązków? To częste pytania, które zadają sobie ludzie niemający na co dzień styczności z tą dziedziną. Są to jednak zagadnienia, na które, choć podstawową wiedzę powinien posiadać każdy człowiek, gdyż często możemy nawet nie zdawać sobie sprawy ile może nam przynieść wizyta w profesjonalnym gabinecie podologicznym.
Kim jest podolog? Czym on się zajmuje?
Podologia to dziedzina paramedycyny zajmująca się leczeniem dolegliwości fizycznych stóp. Jest to bardzo szeroka dyscyplina, która wykorzystuje wiedzę, narzędzia diagnostyczne i terapeutyczne z różnych dziedzin, w tym z zabiegami chirurgicznymi. Choć podologia dotyczy przede wszystkim stóp, to zwraca ona również uwagę na dolegliwości kolan, bioder i całej dolnej partii ciała ludzkiego, bowiem dolegliwość stóp mogą wynikać z problemów innych części ciała.
Kiedy powinnyśmy udać się do podologa?
Do podologa warto jest się udać zawsze, gdy zauważymy u siebie jakieś dolegliwości związane ze stopami. Mowa tu nie tylko o odciskach, grzybicy, czy wrośniętych paznokciach, ale również o bólach stóp lub stawów oraz nieprawidłowym chodzie. Gabinet podologiczny należy również odwiedzić, jeśli chorujemy na reumatyzm lub cukrzycę, gdyż takie osoby bardzo często cierpią na dolegliwość stóp. Ponadto taka wizyta może być przydatna w celu dobrania dla nas odpowiedniego obuwia.
„Ból lub zmęczenie stóp, nóg lub niepokojący wygląd paznokci to zawsze powód, by umówić się na wizytę u podologa.”
Podologia to nie pielęgnacja stóp!
Pielęgnacją stóp zajmuje się pedicurzystka. Podolog idzie dalej, gdyż wychodzi poza estetyczną pielęgnację, a skupia się na rozwiązaniu konkretnego problemu w obrębie stóp, z którym zgłasza się pacjent. Podolog zajmuje się więc usuwaniem odcisków, modzeli, czy brodawek oraz diagnozowaniem i leczeniem dolegliwości stóp. Podolog może również pomóc zlikwidować dyskomfort w trakcie chodzenia.
Jakie są największe trudności w pracy podologa?
Największa trudność w pracy podologa polega na tym, że ludzie bardzo późno zgłaszają się do tego specjalisty ze swoimi problemami, dlatego nie można oczekiwać, że „podolog ma magiczną różdżkę, którą dotknie i zniknie dany problem, na który dana osoba pracowała latami”.
„Trzeba porównać podologa z dentystą. Chodzi się do dentysty co najmniej 2 razy w roku, aby zapobiec problemom z zębami.”
Tak samo należy postępować z wizytami u tego specjalisty.
Jak prawidłowo dbać o stopy?
Przede wszystkim należy odpowiednio często zmieniać obuwie i skarpetki, kontrolować stan swoich stop, a obuwie dobierać nie tylko ze względu na jego estetykę, ale przede wszystkim na jego wygodę, tak aby nie powodowało ono deformacji stóp i palców. Trzeba dbać o swoje stopy i paznokcie w domu, dlatego zawsze dobrze osuszaj stopy, obcinaj paznokcie prosto i kup dobrze dopasowane buty. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, lecz oczywiście na wizytę do podologa udaj się zawsze, gdy tylko zauważysz pierwsze niepokojące objawy.
Chcesz umówić się na wizytę? Zapraszam do kontaktu: +48 696 188 833!