Co to jest grzybica paznokci?

Grzybica paznokci to termin medyczny określający grzybicze zakażenie, spowodowane przez dermatofity; łac. onychomycosis (onycho – paznokieć, mycosis – zakażenie wywołane przez grzyby).

Jest to wstydliwy i oszpecający stan paznokci, ale w rzeczywistości można z tym żyć.

Problem grzybicy paznokci pojawił się dopiero wtedy, gdy ludzie zaczęli nosić obuwie, i jest wstydliwym problemem ludzi na wszystkich kontynentach.

U kogo i jak często występuje?

Szacuje się, że w Polsce od 5 do 15% populacji cierpi na grzybicę paznokci. Kobiety i mężczyźni mają mniej więcej takie samo ryzyko zachorowania, i wzrasta wraz z wiekiem. Bardzo rzadko występuje u dzieci.

Jak powstaje grzybica paznokci?

Infekcje występują głównie w słabo rosnących paznokciach, sprzyja im wilgotne środowisko, paznokieć uszkodzony. Idealne środowisko powoduje, że grzyby wykorzystują swoją szansę i dalej się rozprzestrzeniają. Zarodniki grzybów można znaleźć wszędzie w naszym otoczeniu, dlatego łatwo się z nimi stykamy. Szczególnie złą sławą cieszą się ogólnodostępne prysznice w szatniach, basenach, halach sportowych i saunach. Kiedy chodzisz tam boso, prawie nieuchronnie wchodzisz w kontakt z zarodnikami pleśni.

Jak wygląda grzybica paznokci?

Jeśli jeden paznokieć zmieni kolor na biały lub żółty, jest to zwykle sygnał alarmowy. Prawdopodobnie grzyb jest aktywny. Z czasem infekcja nasila się i w ten sposób wnika głębiej w paznokieć, kolor zmienia się na żółto-brązowy. Paznokieć jest pogrubiony, nierówny i łamliwy, a czasami odpada całkowicie lub częściowo. Infekcja grzybicza może wystąpić zarówno na paznokciach stóp, jak i dłoniach. Na stopach prawie zawsze zaczyna się od dużego palca. Nieleczona grzybica kontynuuje swoją przygodę, a inne paznokcie u stóp również stają się żółte i dotknięte chorobą.

Jak diagnozuje się grzybicę paznokci?

Zazwyczaj nieprawidłowości są na tyle charakterystyczne, że rozpoznanie można podejrzewać gołym okiem, choć może być mylące dla diagnozy, ponieważ można pomylić z przewlekłymi niezakaźnymi choróbami skóry, np. łuszczyca, liszaj płaski.

Badanie mykologiczne pozwoli ocenić obecność grzybów chorobotwórczych oraz określić ich gatunek.

Pobrany materiał z paznokcia, Podolog wysyła do laboratorium. Jednak wyniki są znane dopiero po kilku tygodniach.

Ważne jest, aby zaprzestać stosowania wszystkich wewnętrznych i zewnętrznych środków przeciwgrzybiczych co najmniej 4-6 tygodni przed pobraniem materiału. Jeśli tego nie zrobisz, istnieje zwiększone prawdopodobieństwo, że posiew da wynik fałszywie ujemny.

Jak leczy się grzybicę paznokci?

Ponieważ infekcja grzybicza paznokci może być bardzo głęboka, często konieczne jest zwalczanie grzyba zarówno od wewnątrz (leki na recepte), jak i od zewnątrz – ważne jest, aby używać do butów i skarpet środki grzybobójcze. Zarodniki pleśni pozostają w butach nawet po wielokrotnym praniu. Jeśli nie usuniesz tych śladów, ponownie zakażesz się raz po raz, i żadne leczenie tego nie przebije.

Co możesz robić, aby chronić paznokcie przed grzybicą?

Nieporozumieniem jest sądzić, że infekcje grzybicze są spowodowane brakiem higieny.

  • Zawsze dokładnie osuszaj stopy. Wilgotne miejsca sprawiają, że przestrzenie między palcami są idealnym miejscem.
  • Zmieniaj skarpetki codziennie.
  • Nie noś za ciasnych butów. Tworzy to duszny klimat wokół stóp, co bardzo sprzyja rozwojowi grzybów.
  • Unikaj nadmiernego pocenia się. Gdy jest gorąco, najlepiej nosić przewiewne, odkryte obuwie.
  • Zalecane są również cienkie bawełniane skarpetki i pończochy.
  • Zawsze noś kapcie w publicznych miejscach i obiektach kąpielowych (basen, hala sportowa, sauna).

Jeśli borykacie się z grzybicą paznokci, nie czekajcie z wizytą u podologa. Profesjonalna pomoc może okazać się kluczowa w walce z tym problemem. Zadbajcie o swoje zdrowie i piękne paznokcie!

VitaPedis

Chcesz umówić się na wybrany zabieg podologiczny?
Potrzebujesz konsultacji z podologiem?