Pałeczka ropy błękitnej, czyli Pseudomonas aeruginosa

Pseudomonas aeruginosa (pałeczka ropy błękitnej), jest tlenową bakterią Gram-ujemną, która w przypadku zakażenia płytek paznokciowych powoduje ich zielone zabarwienie.
 
Zielony paznokieć odnosi się do zielonego zabarwienia jednego lub więcej paznokci dłoni lub stóp spowodowanego infekcją bakteryjną Pseudomonas. Stan ten występuje u osób, które regularnie mają wilgotne dłonie i/lub stopy.
 

W jaki sposób powstaje pseudomonas na paznokciach?

Czynnikiem sprawczym jest bakteria Pseudomonas aeruginosa. Bakteria ta lubi wilgotne i ciepłe warunki i najlepiej rozwija się w temperaturze około 40 stopni Celsjusza.
 

To typowe grupy ryzyka:

➡️Żołnierze i osoby, które ze względu na swój zawód wykonują czynności wymagające wysiłku fizycznego. Ci ludzie chodzą przez długi czas w wilgotnych i spoconych butach. W rezultacie mają szansę na zarażenie się między palcami i pod paznokciami.
➡️Goście jacuzzi. Osoby regularnie korzystające z kąpieli bąbelkowych (jacuzzi) są również narażone na ryzyko zarażenia się tą bakterią. W końcu bakterie kochają ciepło.
➡️Gospodynie domowe i ogrodnicy. Dłonie i palce tej grupy osób są regularnie wilgotne, co ułatwia rozwój bakterii, szczególnie pod paznokciami.
➡️Dużą grupą osób narażonych na tą bakterię są osoby noszące permanentnie (bez przerwy)
paznokci żelowych, hybrydowych lub akrylowych.
 
Zauważyłaś ostatnio na swoich płytce paznokcia zieloną plamkę? To nie jest normalne. Zielona plamka oznacza prawdopodobnie zakażenie bakterią Pseudomonas Aeruginosa, czyli pałeczką ropy błękitnej.
 

Jak wygląda na paznokciu pseudomonas?

Widzimy zielono-szare przebarwienie jednego lub kilku paznokci dłoni lub stóp.
 

Jak diagnozuje się paznokieć pseudomonas?

Diagnozę podejrzewa się na podstawie obrazu klinicznego, ale jest ona ostateczna dopiero po dodatnim posiewie fragmentu chorego paznokcia.
 

Jakie jest leczenie paznokci pseudomonas?

Bakterie można zabić za pomocą doustnych antybiotyków.
Bezwzględnie należy oczyścić zajęta płytkę paznokcia u Podologa i postępować według zaleceń, w ciężkich przypadkach wizyta u dermatologa. 
 

Co możesz zrobić z zieloną bakterią?

Utrzymuj skórę dłoni i stóp suchą. Wysusz szczególnie dobrze między palcami rąk i nóg. Suszenie tych obszarów jest również zalecane po każdym myciu.
 

Jaki jest przebieg paznokcia z bakterią pseudomonas?

Zarażenie bakterią często może się powtarzać, szczególnie wśród wyżej wymienionych grup ryzyka.
 
Jeżeli masz wątpliwości skorzystaj z wizyty u Podologa, który rozwieje wątpliwości i udzieli fachowej porady.
VitaPedis

Chcesz umówić się na wybrany zabieg podologiczny?
Potrzebujesz konsultacji z podologiem?